دریاچه تار

دریاچه تار، پیشنهاد یک سفر یک روزه نزدیک تهران

شهریور 16, 1395
وبلاگ

دریاچه تار جزو آثار طبیعی ملی ایران و از مناطق گردشگری شهرستان دماوند بوده و در ۱۵ کیلومتری شرق شهر دماوند در غرب و نزدیکی روستای هویر واقع شده‌ است. این دریاچه جزو دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی محسوب می‌شود. سرشاخه آب‌هایی که به این دریاچه‌ها می‌ریزند، چشمه‌ساران کوه‌های قره‌داغ، سیاه‌چال و شاه‌نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی از آب آن‌ها وارد دریاچه‌ها می‌شود و قسمتی دیگر، آب رودهای تار و هویر را تأمین می‌کنند.

فاصله دریاچه تار از مرکز استان و شهرهای اطراف

تهران: ۱۱۲ کیلومتر | دماوند: ۳۰ کیلومتر | فیروزکوه: ۶۲ کیلومتر

آدرس: استان تهران، ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان دماوند

پیشنهاد میکنیم اگر به این دریاچه سفر کردید حتما به دیدن یک روستای زیبا در نزدیکی دریاچه به نام روستای آینه ورزان و همچنین آبشار آینه ورزان بروید.

دریاچه تار

آب دریاچه بسیار خنک است و دمای هوا در گرم‌ترین روزهای سال هم در کنار دریاچه تار فرح‌بخش و خنک است. دریاچه تار ازجمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی هستند که در میان ارتفاعات البرز مرکزی جا خوش کرده‌اند. این دریاچه‌ها در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق دماوند و در ارتفاع ۲۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته‌اند.

دریاچه‌ها در میان دو رشته‌کوه قره‌داغ در شمال و زرین‌کوه در جنوب واقع شده‌اند. دریاچه تار در موقعیتی قرار دارند که دورتادور آن‌ها را کوه‌هایی دربر گرفته است. این کوه‌ها طوری در کنار هم قرار گرفته‌اند که در میانشان گودالی درست شده. همین گودال با آب پر شده و دریاچه‌ها را شکل داده است. ارتفاع کوه‌های اطراف دریاچه‌ها از سطح دریاچه بین ۵۰ تا ۵۰۰ متر است.

تأمین آب دریاچه تار

حدود ۷۰ درصد از آب های دریاچه‌های تار و هویر از بخش های شمالی و ارتفاعات آن نیز تامین می گردد. کوه دوبرابر از رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب دریاچه با ذوب شدن برف های روی این کوه ها نیز تامین می شوند. چشمه های متعدد کف دریاچه مهم ترین نقش را در تامین آب آن دارند و آبی گوارا را از اعماق زمین به درون آن هدایت می کنند.

دریاچه تار کجاست

جالب است بدانید که آب این دریاچه سرشار از کلسیم، منیزیم و کربنات است و جز آب های شیرین ایران محسوب می شود. همانطور که گفتیم این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری مناسب است.

زمین‌شناسان پیدایش دریاچه تار و هویر را ناشی از لغزش زمین می‌دانند. لغزشی که موجب ایجاد سدی طبیعی به عمق بیش از ۵۰ متر شده و شرایط لازم را برای انباشت آب‌های سطحی فراهم کرده است.

سفر به دریاچه تار در نزدیکی تهران

برای رسیدن به دریاچه تار دو مسیر وجود دارد:

مسیر اول: از تهران به سمت جاده فیروزکوه حرکت کنید. پس از رسیدن به دماوند مسیر روستای چنارعرب‌ها را در پیش بگیرید. این مسیر ۱۲ کیلومتری آسفالته است. بعد از چنار عرب‌ها مسیر مشهور به جاده معدن را تا انتها ادامه دهید. از اینجا ۲۰ کیلومتر به‌صورت جاده خاکی تا دریاچه فاصله دارید.

دریاچه تار نزدیک آینه ورزان

مسیر دوم: از تهران به سمت جاده فیروزکوه حرکت کنید. در ۲۵ کیلومتری فیروزکوه به مسیر فرعی به سمت روستای یَهَر بپیچید. پس از گذر از یهر به روستای مومِج سپس دهنار و پس از آن روستای هویر می‌رسید. از اینجا تا دریاچه به طول ۱۰ کیلومتر جاده خاکی است. ابتدا دریاچه هویر را می‌بینید، اگر به مسیر سمت چپ بپیچید به دریاچه هویر می‌رسید و اگر مسیر قبلی را ادامه دهید به دریاچه تار دماوند خواهید رسید.

با حدود نیم ساعت پیاده روی از سمت شرق دریاچه تار، می توانید دریاچه ی دیگری به نام هویر را مشاهده کنید. مساحت این دریاچه حدود ۱۳ هکتار است و به طور میانگین دارای ۹۰۰ متر طول و ۱۵۰ عرض می باشد و توسط کوهی موسوم به کوه دوبرار از دریاچه تار جدا شده است. دریاچه تار و هویر در فاصله ی 500 متری از هم قرار دارند.

تفریحات دریاچه تار

ماهیگیری در دریاچه تار: در دریاچه تار می‌توان به صید ماهی قزل‌آلا پرداخت و از انجام این تفریح لذت برد. فقط به یاد داشته باشید که ماهیگیری در این دریاچه مستلزم دریافت مجوز از سازمان حفاظت از محیط‌زیست است.

پیک نیک: به یاد داشته باشید که برای پیک‌نیک در کنار دریاچه‌ها، باید سایه‌بان داشته باشید چرا که هیچ درختی در این حوالی دیده نمی‌شود و سایه‌ای وجود ندارد.

کمپینگ و تماشای آسمان شب: اطراف دریاچه تار از گزینه‌های محبوب برای کمپینگ است و می‌توانید شبی به یادماندنی را در کنار این دریاچه بگذرانید.

دریاچه تار نزدیک آیینه ورزان

عکاسی: برای ثبت تصاویر بهتر، مقالات صفحه آموزش عکاسی را بخوانید.

شنا و آب بازی: آب دریاچه‌ها در گرمای تابستان هم خنک است و جان می‌دهد برای یک آب‌بازی و شنای جانانه. البته این نکته را به یاد داشته باشید که در اطراف دریاچه‌ها هیچ گونه تمهیداتی برای شنا کردن در آب وجود ندارد. پس اگر در شنا خیلی حرفه‌ای نیستید بهتر است این تفریح را فراموش کنید.

قایق‌سواری: در اطراف دریاچه‌ها امکانات قایق‌سواری وجود ندارد اما هستند کسانی که با قایق‌های بادی به درون دریاچه تار می‌روند.

کوهنوردی: کوه دوبرار بلندترین قله رشته کوه قره‌داغ، با ارتفاع 4080 متر در شمال دریاچه تار و کوه زرین با ارتفاع 3850 متر در جنوب آن مقاصد مناسبی برای کوه‌نوردان به شمار می‌روند. زرین‌کوه گزینه‌ای مناسب برای آماتورهاست. کوهنوردان علاوه بر خلق یک تجربه لذت‌بخش از کوهنوردی، می‌توانند از ارتفاعات به تماشای زیبایی‌های تار و هویر بنشینند و از جلوه‌های شگفت‌انگیز خلقت لذت ببرند.

سمت جنوبی ساحل دریاچه تار یکی از مبدا‌های صعود به کوه زرین به شمار می‌رود و به عنوان زیباترین و ساده‌ترین مسیر صعود از آن یاد می‌کنند. صعود از طریق این مسیر حدود 4 ساعت به طول می‌انجامد.

کوهنوردی اطراف دریاچه تار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *